Czosnek z roku na rok zyskuje na popularności, co ma związek z trendami na nieinwazyjne i naturalne sposoby leczenia oraz z powodu eko-lifestyle. Wzrasta liczba osób hodujących własne uprawy warzyw i owoców, co świadczy o zdrowym i świadomym stylu życia. Czosnek to naturalny antybiotyk, który wykazuje działanie antybakteryjne. Spożycie czosnku zapobiega stanom zapalnym zewnętrznym i wewnętrznym. Z uwagi na rosnącą popularność czosnku coraz częściej pojawiają się pytania czosnek wszystko o hodowli i przechowywaniu.

Podstawy: jak sadzić czosnek?

Czosnek prawidłowo rozwija się na glebach żyznych, bogatych w próchnicę. W przypadku gleby gorszej, jakości konieczne jest nawożenie obornikiem już na jesieni. Po nawożeniu obornikiem czosnek można posadzić dopiero w drugim roku po nawożeniu. Czosnek dobrze znosi niskie i wysokie temperatury, więc może normalnie zimować w gruncie. Czosnek trzeba sadzić jesienią (w październiku lub na początku listopada) lub wiosną (w marcu i/lub na początku kwietnia). Jednak nie należy korzystać z czosnku zakupionego w sklepie spożywczym, lecz trzeba pójść do sklepu ogrodniczego po materiał przeznaczony specjalnie pod uprawę. Główki czosnki należy podzielić na kawałki bezpośrednio przed sadzeniem. Każdy ząbek musi mieć fragment piętki, aby możliwy był rozwój czosnku. Sadzić należy tylko duże ząbki ułożone w równych rzędach, co 6-10 cm. Czosnek trzeba umieścić na głębokości 6-8 cm w pozycji pionowej, a piętka musi być skierowana do dołu.

 

Optymalna głębokość sadzenia ochroni listki przed przymarznięciem. Z kolei zbyt głęboko wsadzone ząbki mogą mieć kłopot z przebiciem listków na powierzchnię. Czosnek może być też sadzony w domu, w doniczce. Doniczka powinna być głęboka na około 20 cm, aby korzenie miały możliwość rozwinięcia się. Samo sadzenie powinno wyglądać tak jak w ogrodzie. Należy tylko pamiętać o systematycznym podlewaniu. Dobrze jest również ustawić doniczkę w miejscu z dostępem do promieni słonecznych. W przypadku czosnku najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawadnianie. Podlewanie trzeba zakończyć na dwa, trzy tygodnie przed planowanym terminem zbioru naszych plonów. Kolejną ważną czynnością jest odchwaszczanie, do którego w warunkach domowych wystarczy motykowanie i wyrywanie chwastów, Ważne jest, aby pamiętać też o rozbijaniu skorupiejącej ziemi wokół naszych plonów.