Krzew bzu, to piękny pomysł na wypełnienie ogrodu pięknym zapachem i kwiatem. Jego gałązki są przepełnione pięknymi, malutkimi kwiatkami w kolorze białym lub fioletowym. Nie brakuje jednak innych odmian bzu, które świetnie również się prezentują w ogrodzie. Choć bez również rośnie na dziko i spotkać go można wiosną. Jego gałązki wypełnione szyszkami kwiatu można zerwać i postawić w wazonie.

Jakie są odmiany bzu?

Wyróżnić można takie odmiany bzu jak na przykład lilak, lilak pospolity, lilak fioletowy, lilak biały, lilak Meyera, lilak chiński, lilak węgierski, lilak japoński oraz lilak krasawica Moskwy.

Każda z tych odmian ma inny kwiat, który wypełnia gałęzie, lilaki są stosowane jako żywopłot, sadzone w parkach, ogrodach, na rabatach, na skalniakach, oraz w pojemnikach, na szpalerach, w okolicach dróg.

Krzewy lilaka są bardzo wysokie, szerokie, potrafią rosnąć na kilka metrów wzdłuż i wszerz. Starsze lilaki są bardzo bogato rozrośnięte, a młode krzewy są małe, niskie, jeszcze nie mają tak bogatej korony, osiagają 1,5 metra.

Na zakończenie wypada stwierdzić, że lilaki to wspaniałe odmiany krzewów, znane w wielu zakątkach świata, sprowadzane również do Polski i popularyzowane.