Miesiąc lipiec to właściwie pełnia lata i sezonu ogrodowego. To właśnie wtedy warzywa jak i rośliny wysiane w poprzednich miesiącach, rozwijają się, a niektóre z nich z nich dają już owoce i plony. W tym czasie ogrodnik ma sporo pracy zarówno wokół ogrodu jak i na parapecie. Jest to czas, kiedy trzeba skupić się na roślinach, które już są w ogrodzie oraz na pracach wokół ogrodu i na parapecie.

Co w lipcu należy wykonać w ogrodzie?

Ten miesiąc to czas, kiedy warto regularnie kosić trawniki i odchwaszczać rabaty. Na bieżąco trzeba także ścinać lub obrywać przekwitnięte oraz zwiędłe kwiaty. Dzięki tym zabiegom kwiaty ozdobne przekierują swoje siły na rozwój liści i kwiatów (a nie na zawiązywanie nasion). Ogród w tym czasie jak i rośliny na parapecie powinny być odpowiednio podlewane. Do połowy lipca trzeba również wszelkie rośliny ozdobne nawozić nawozem mającym w swoim składzie potas i azot, co zapewni stały napływ składników odżywczych na resztę roku. Gdy nastaną chłodniejsze dni można dokonać rozsady bylin na mniejsze kępy, co pozwoli uzyskać nowe sadzonki. Lipiec to także idealny miesiąc na zbieranie i suszenie ziół oraz dzikich roślin, które są jadalne. Zioła z ogrodu można suszyć pod lnianym lub bawełnianym ręcznikiem. Końcem miesiąca powinno się zbierać pierwsze owoce w ogrodzie (dojrzewają już borówka amerykańska, jeżyny, maliny czy nawet porzeczki).

Jakie działania podjąć w lipcu w stosunku do roślin na parapecie?

Parapet, na którym mamy rośliny, w okresie ciepła można trochę odciążyć przenosząc niektóre rośliny na balkon czy do ogrodu. Należy tylko sprawdzić, które będą tolerować wysoką temperaturę. W lipcu powinno się rozmnażać nasze rośliny z domowej kolekcji, które mają już duże przyrosty i wypadałoby skrócić nadmiarowe pędy (i je ukorzenić). Do ukorzeniania się wystarczy mieszanka wody z węglem aktywnym. W lipcu warto także przeorganizować parapetowe rośliny, gdy zauważymy nieodpowiednie warunki dla nich. Warto też zastosować nawóz ze składnikami dedykowanymi konkretnym gatunkom roślin. Lipiec w ogrodzie i na parapecie to czas pełen pracy, przemyślanych zakupów oraz reorganizacji układu roślin.