Powszechnie wiadomo, że czosnek posiada cenne właściwości lecznicze. Natomiast niewiele osób wie, że czosnek niedźwiedzi pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa zwykły czosnek.

Jakie właściwości posiada czosnek niedźwiedzi?

Roślina ta była stosowana lecznictwie już przez starożytnych Germanów. Jest ona określana, jako czosnek cygański lub cebula czarownic. Można go spotkać w lasach całej Europy i niektórych rejonach Azji, a nazwa została wzięta z faktu, że jest chętnie zjadany przez niedźwiedzie. Znajduje się pod ochroną częściową, dlatego też nie wolno go zrywać w lesie. Można natomiast uprawiać go poza środowiskiem naturalnym, np. w ogrodach czy na plantacjach. Do głównej zawartości składu chemicznego ziela zalicza się kwasy fenolowe oraz duże stężenie związków siarki. Substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim rozrzedzają wydzielinę zalegającą w oskrzelach podczas infekcji układu oddechowego. Związki siarki pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i sercowo-naczyniowy. Dodatkowo substancje tej rośliny wspomagają wątrobę w procesie odtruwania organizmu. Roślina ta jest silnym przeciwutleniaczem i dlatego jest wykorzystywana w medycynie naturalnej do zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych. Z kolei duża zawartość adenozyny czosnek ten zmniejsza lepkość krwi. W czosnku znajduje się także dużo żelaza, które jest podstawowym składnikiem hemoglobiny. Składniki zawarte w czosnku mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Ta cebula czarownic może być również używana jako naturalny środek przeciwko pasożytom układu pokarmowego (jak glisty ludzkie, owsiki, a nawet tasiemce).

Kto musi uważać przy spożywaniu czosnku niedźwiedziego?

Na ten rodzaj czosnku uważać muszą głównie osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nie jest również zalecany dzieciom poniżej 12. roku życia. Natomiast kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią muszą skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Jak uprawiać czosnek cygański?

Sadzonki lub nasiona można kupić w sklepach, na aukcjach internetowych. Roślina ta jest w pełni mrozoodporna. Odpowiednie jest miejsce zacienione i żyzne. Czosnek powinien być sadzony w grupach, po kilka sztuk przy zachowaniu odstępów 30 centymetrów.