Uzyskiwanie nasion z własnego ogródka nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się z uprawy ulubionych roślin. Przy dużej ilości wysiewanych odmian jest to spora oszczędność. Według wielu osób własne nasiona lepiej wschodzą, a rośliny są zdrowsze.
Jakie zasady obowiązują przy pozyskiwaniu własnych nasion?
Każda osoba zajmująca się roślinami powinna wiedzieć, jakie są zasady zbierania i przechowywania nasion z własnego ogrodu. Przede wszystkim należy przestrzegać zasady, aby zbierać nasiona przy suchej i słonecznej pogodzie, po opadnięciu porannej rosy. Zbieranie wilgotnych nasion może skończyć się ich zgniciem. Kolejna zasada dotyczy terminu zbioru, który powinien nastąpić, gdy nasiona są w pełni dojrzałe (ich okrywy zaczynają zasychać i zmieniać kolor. W przypadku nasion otoczonych przez miąższ jak np. pomidory czy ogórki należy je zbierać, gdy owoce są bardzo dojrzałe i miękkie. Nasiona po wyjęciu warto opłukać na sicie i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero później można je zapakować do torebek i podpisać. Warto pamiętać, aby po przyniesieniu nasion do domu usunąć pozostałości roślin. Należy również sprawdzić, które nasiona powinny być wysiane od razu (np. pierwiosnki) czy mogą być przechowywane. Dla zabezpieczenia nasion przed ptakami można wokół kwiatostanów zawiązać papierową torebkę lub woreczek z cienkiej organzy, które jednocześnie zabezpieczają owoce pękające i rozsiewające nasiona dookoła. Warto wiedzieć, że nasiona z takich warzyw jak marchew, burak czy pietruszka pozyskujemy z dwuletniej hodowli.
Jak przechowywać nasiona?
Nasiona muszą być przetrzymywane w papierowych torebkach, kartonowych pudełkach lub materiałowych woreczkach z dala od światła. W plastikowych torebkach nasiona mogą pleśnieć. Torebki z nasionami należy dobrze oznaczyć, najlepiej tuż po zebraniu. W opisie warto umieścić nazwę rośliny i datę zbioru (niektóre nasiona można przechowywać kilka lat). Nasiona należy trzymać w chłodnym i suchym miejscu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Pozyskiwanie nasion z własnego ogródka nie jest trudne, a oszczędności z tego powodu można przeznaczyć na inne, ogrodnicze zakupy.