Okres letni to czas wytężonej pracy w ogrodach i na parapetach, gdzie przetrzymujemy zielone rośliny. Wrzesień to zwykle czas zbiorów owoców i warzyw oraz miesiąc, w którym rozpoczynamy przygotowania roślin do zimy. We wrześniu należy liczyć się z chłodnymi nocami i możliwymi porannymi przymrozkami końcem miesiąca.

Jakie kwiaty można sadzić we wrześniu?

Wrzesień to czas sadzenia przede wszystkim wrzosów oraz do gruntu kwiatów cebulowych kwitnących wiosną jak np.

  • czosnków,
  • krokusów,
  • narcyzów,
  • przebiśniegów,
  • szachownic,
  • szafirków i tulipanów.

Można też posadzić cebulki hiacyntów, które w listopadzie wniesiemy do domu, aby zakwitły dokładnie na święta Bożego Narodzenia. Wrzesień to także czas na jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych, przed czym należy przygotować glebę. Końcem września trzeba przyciąć cebule i kłącza bylin niezimujących w gruncie (np. mieczyków). Należy ściąć kwiatostany traw, bylin i krzewów na suche bukiety. Z kolei rośliny sezonowe jak fuksje musimy przenieść do chłodnego pomieszczenia. We wrześniu siejemy też do gruntu nasiona warzyw na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak czy roszponka) oraz sadzimy czosnek. Wrzesień to czas, gdy można zastawić pułapki na turkucia podjadka.

Jak wygląda wrzesień na parapecie z roślinami?

We wrześniu następuje koniec wzrostu wielu roślin, dlatego też warto ograniczyć podlewanie o 2/3. Ograniczeniu ulega także nawożenie roślin. Do domu, na parapet powinny wrócić wszystkie rośliny z balkonu (przede wszystkim wszelkie rośliny tropikalne jak np. sukulenty). Przed wniesieniem roślin do domu warto umyć zewnętrzną część donicy. Zmniejszeniu muszą ulec też takie czynności jak przycinanie niepotrzebnych pędów i obrywanie przekwitłych kwiatów. Wrzesień to czas, kiedy można rozmnożyć mrozoodporne zioła przez odcięcie sadzonek (tak w przypadku mięty, oregano czy melisy). We wrześniu kwitną jeszcze rudbekie, jeżówki i rozchodniki. Wrzesień w ogrodzie i na parapecie to okres wytężonej pracy, której efekty zobaczymy wiosną.