Luty, chociaż jest miesiącem zimowym to jednak zapewnia 2 godziny słonecznego światła więcej na koniec miesiąca. Jest to idealny miesiąc do rozpoczęcia przygotowań do nowego sezonu. W tym czasie można już zaopatrzyć się w nasiona i nawozy. To dobry czas na przygotowanie pojemników, doniczek do wysiewu nasion i pikowania. Do przesadzania siewek będą przydatne butelki po wodzie i kubki po śmietanie.

Co w lutym wykonać w ogrodzie

Luty to odpowiedni czas na cięcie jabłoni w słoneczny dzień oraz wykonywanie oprysków przeciwko chorobom roślin owocowych. Początkiem miesiąca należy wysiać nasiona roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji, czyli nasiona:

  • begonii stale kwitnącej (Begonia semperflorens),
  • lobelii przylądkowej (Lobelia erinus),
  • petunii ogrodowej (Petunia x hybrida),
  • szałwii błyszczącej (Salvia splendens),
  • żeniszka meksykańskiego (Ageratum houstonianum).

Osoby zainteresowane w tym czasie mogą także wysiać nasiona takich roślin jak gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, aster chiński. W ogrodzie, gdy wciąż utrzymuje się mróz należy sprawdzić zimowe okrycia roślin i w razie potrzeby poprawić je. W tym czasie trzeba też uzupełnić warstwę ściółki chroniącej wrażliwe gatunki na rabatach (głównie byliny i krzewinki). Natomiast po silnych opadach śniegu trzeba strząsnąć śnieg z gatunków iglastych, aby nie doszło do wyłamywania się pędów. W ogrodzie nie powinno stosować się soli drogowej (prowadzi do zamierania roślin). W lutym mogą już spod śniegu wychylać się pierwsze kwiaty (np. śnieżyczka przebiśnieg, ciemiernik czy ranniki zimowe). Końcem miesiąca, kiedy już temperatury utrzymują się powyżej zera należy rozpocząć pierwsze porządki na rabatach wycinając suche pędy bylin. Trzeba zachować ostrożność, gdyż spod ziemi mogą już kiełkować wiosenne rośliny cebulowe. Również pod koniec miesiąca przy dodatnich temperaturach można przyciąć krzewy kwitnące latem jak hortensje bukietowe, budleje czy krzewuszki. W trakcie odwilży należy podlać gatunki zimozielone oraz iglaste. Luty to dobry czas na sprawdzenie przechowywanych kłączy i cebul (należy wyrzucić chore lub nadmiernie przesuszone).

Co można w lutym posiać na parapecie?

Luty to dobry okres na to, aby siać paprykę na rozsadę (głównie ostre odmian). Końcem lutego można też produkować rozsadę pomidorów. Przez całą zimę, nie tylko w lutym można na parapecie hodować kiełki, które są cennym źródłem witamin i minerałów w diecie. Luty to czas, gdy nadchodzi pora budzenia się do życia roślin doniczkowych, które zimują w domu. Należy je przyciąć i przesadzić do nowych, większych doniczek oraz zacząć częściej podlewać i umieścić w cieplejszych pomieszczeniach. Luty w ogrodzie i na parapecie to sporo pracy w ramach przygotowań do cieplejszego sezonu.