Okres letni to czas intensywnej pracy wokół roślin czy to w ogrodzie, czy to na parapecie. W sierpniu rośliny zawiązują pierwsze owoce, w przypadku niektórych iglaków istnieje możliwość rozmnożenia poprzez podział. W sierpniu trzeba skupić się na kontynuacji obowiązków z poprzednich miesięcy. Wciąż należy oglądać rośliny pod kątem możliwych zmian chorobowych. To również idealny moment na podcięcie niektóre drzew owocowych (np. śliwa). Należy obciąć gałęzie, które są stare, już nie owocują lub uschły podczas lata i nie zawiązały owoców. Nie należy pryskać roślin, które jeszcze kwitną pestycydami czy innymi środkami szkodnikobójczymi, gdyż jest to pełnia sezonu zapylania przez pszczoły.
W sierpniu na parapecie-co zrobić?
Sierpień to również czas przygotowania roślin do nadchodzącego sezonu jesiennego. Ciągle należy podcinać i rozmnażać, ale trzeba już też odpowiednio nawadniać i odżywiać. Warto zwrócić uwagę na zmieniające się temperatury i czy wciąż można otwierać okna na noc, kiedy temperatura w nocy sięga tylko kilku lub kilkunastu stopni Celsjusza. W przypadku roślin wieloletnich należy dokonać cięcia, w miejscu, gdzie są kolanka z jednym lub minimum 2-3 liśćmi mogące stanowić zalążek nowego pędu.
Co jeszcze należy wykonać wokół roślin w sierpniu?
Sierpień w ogrodzie i na parapecie to wciąż okres pracy przy roślinach, co ma na celu m.in. na przygotowanie ich do stanu spoczynku. W sierpniu na pewno trzeba zebrać wszystkie warzywa i owoce. Na pewno przez cały miesiąc trzeba podlewać i odchwaszczać rośliny. Konieczne jest także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów róż i bylin (niektóre powtórzą kwitnienie). W połowie sierpnia trzeba wykonać ostanie cięcie żywopłotów formowanych i zielonych rzeźb. Końcem miesiąca można dzielić karpy piwonii. Początkiem miesiąca przycinamy lawendę. Końcem sierpnia można rozpocząć sadzenie określonych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych jak np. krokusy, przebiśniegi, lilia biała i inne. W tym miesiącu należy zebrać nasiona roślin jednorocznych i bylin, które chcemy wysiać wiosną.