Kompostownik to dla wielu osób z ogródkiem najważniejsza rzecz. Warto ustalić, czym jest kompostowanie. Kompostowanie ma służyć biologicznemu przetwarzaniu odpadów organicznych w użyteczny kompost za pomocą naturalnych procesów biochemicznych, które zachodzą w glebie. Jest to niemal idealny sposób na unieszkodliwienie odpadów pod względem sanitarnym dzięki wykorzystaniu mikroorganizmów takich jak:
- nicienie,
- grzyby czy
- bakterie beztlenowe,
- makroorganizmów glebowych (dżdżownice) oraz tlenu.
Co podlega kompostowaniu?
Do kompostowania nadają się takie odpady jak resztki uschniętych roślin, opadłe z drzew liście czy gałęzie leżące bezpośrednio na ziemi oraz resztki organiczne. Kompostowanie pozwala na nieszkodliwe dla środowiska zagospodarowanie odpadów organicznych zarówno z ogrodu jak i kuchni oraz wytwarzanie wysokiej jakości nawozu naturalnego. Założenie kompostownika w ogródku to popularna metoda na biologiczne przetwarzanie odpadów, która jest stosowana głównie w przydomowych ogródkach.
Jakie są odpowiednie warunki kompostowania?
Na proces kompostowania wpływ ma wiele czynników jak np. tlen. Bez tlenu organiczne resztki zgniją, a pożyteczne baterie tlenowe i dżdżownice nie będą miały możliwości przeżycia. Dlatego też kompostownik powinien być wyposażony w otwory i jego zawartość musi być regularnie poruszana. W trakcie procesu kompostowania istotna jest również wilgotność, która powinna być na poziomie 40 do 60%. Należy przy tym pamiętać, że gdy pryzma kompostowa jest zbyt sucha to proces rozpadu ustaje, a gdy jest zbyt mokra rozpoczyna się gnicie. Warto też zwrócić uwagę na stosunek węgla do azotu w materiale poddanym kompostowaniu. Bliskie ideału jest zachowanie proporcji 25: 1 – 30: 1 (węgiel do azotu), gdyż wtedy kompostowanie przebiegnie szybciej, a sam kompost będzie lepszej jakości. Węgiel znajduje się w takich produktach jak:
- słoma,
- trociny,
- liście drzew,
- rozdrobnione gałęzie czy kora drzew.
Natomiast azot zapewnią odpady z owoców i warzyw, pozostałości po koszeniu trawy, pokrzyw czy obornika.
Jak zorganizować kompostownik w ogródku?
Każda osoba dbająca o środowisko naturalne i posiadająca ogródek w końcu pomyśli o założeniu kompostownika. Musi tylko odpowiedzieć sobie na pytanie jak ogarnąć kompostownik w ogródku . Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce na kompostownik, które będzie trzeba dobrze osłonić, aby zachować estetykę danego ogrodu. Następnie trzeba zdecydować się na wybór kompostownika (kupny czy własnoręcznie wykonany). |Kolejnym krokiem będzie ustalenie, co można wrzucać do kompostownika, aby uzyskać konkretne właściwości odżywcze (np. dla roślin lubiących kwaśne podłoże). Do kompostownika nie powinno wyrzucać się resztek z obiadu, które są zbyt wilgotne i przez to podatne na psucie się.